Пари Сен Жермен повторно е шампион на Франција

Фудбалерите на Пари Сен Жермен на три кола до крајот обезбедија нова титула во Лига 1. „Светците“ во саботата одиграа 3:3 против Авр, но Лион во неделата победи против Монако и со тоа им ја обезбеди титулата на тимот на Луис Енрике. ПСЖ има 70 бодови, 12 повеќе од Монако. За ПСЖ ова е 12-та титула, трета по ред. Во …

Continue Reading

(Видео) Тренерот на АЕК се тепаше со играч на ПАОК

ПАОК во Солун го победи АЕК со 3:2 во 34. коло од грчкото првенство. ПАОК со пресврт во последните 10 минути го победи лидерот на табелата, а по завршувањето на натпреварот тренерот на гостите Матиас Алмеида влезе во конфликт и се степа играч на ПАОК по што настана целосен хаос. Домашните поведоа во третата минута од играта, а стрелец беше …

Continue Reading

(Видео) Ковачевски: Изборите на 8 мај ќе бидат тешки, но СДСМ е подготвена за секаков резултат

Изборите на 8 мај ќе бидат тешки, но СДСМ е подготвена за секаков резултат, но во ниту еден момент нема да се откаже од борбата, порача претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски на митингот во Крушево. „Знам дека голем број граѓани сè уште немаат одлучено кому да го дадат својот глас. Затоа ги повикувам убаво да размислат кој заслужува да ја …

Continue Reading

Убедлив пораз на Рајо Ваљекано во Виљареал

Столе Димитриевски со Рајо Ваљекано доживеа пораз на гостувањето во Виљареал со 3:0 во 33.коло од Ла Лига.   Виљареал ја продолжи серијата одлични резултати и остана во конкуренција за пласман во Конференциската лига. „Жолтата подморница“ со 45 освоени бода скокна на деветтата позиција. Рајо Ваљекано е во безбедната зона, се наоѓа на 15.место на табелата со 34 бода. Виљареал …

Continue Reading

(Видео) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Твоја Македонија“ ќе имаат 61 пратеник

„Идниот претседател Гордана Силјановска Давкова победи во сооднос поголем од 2-1 со историска разлика од 183 илјади гласа во однос на нејзиниот против кандидат Стево Пендаровски. Тоа е историски резултат и резултат кој нас не обврзува бидејќи народот со право има големи очекувања и очекува дека идната влада на коалицијата „Твоја Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ треба да испорача брзи резултати“, …

Continue Reading

Серија А: Без победник во „Дербито на сонцето“

Фудбалерите на Наполи и Рома ремизираа 2:2 во „Дербито на сонцето“. Сите четири гола беа постигнати во второто полувреме. Серијата ја отвори Паоло Дибала од пенал во 59. минута. Интересно, Дибала прв пат во кариерата постигна гол на стадиното кој го носи името на неговиот славен сонародник Диего Марадона. Само пет минути подоцна возврати Матиас Оливеира, а Хвича Кварацкелија избори …

Continue Reading

(Видео) Пендаровски: Нашата понуда е единствена која гарантира дека Македонија ќе оди напред

Само оваа политичка опција од која сум јас дел, може да понуди Македонија да биде пристојно место за живеење, затоа што изминативе години, некој пат со мали чекори, но сепак одевме напред, порача кандидатот за претседател Стево Пендаровски пред граѓаните на населеното место Велебрдо. Пендаровски посочи дека опозициската партија со себе носи опасност да ја врати државата назад во времињата …

Continue Reading

Милано на чекор да воведе забрана за продажба на храна и пијалоци после полноќ за туристите да не ги вознемируваат жителите доцна навечер

По неуспешниот обид во 2013 година, Милано повторно се обидува да ја прекине продажбата на храна и пијалоци во текот на ноќта – а локалната власт предлага нов закон што би можел да стапи на сила следниот месец. Новиот закон се предлага во обид да се заштити „мирот“ на жителите на градот. Градската локална самоуправа поднесе предлог-закон, а доколку биде …

Continue Reading

Глазер ќе ја напушти Црвена звезда

Омри Глазер си заминува од Црвена Звезда на крајот од сезоната. Раководството на шампионот на Србија, според „Спорт Клуб“, го договорило трансферот на голманот во Франција. Израелецот е еден од најдобрите играчи на Црвена звезда оваа сезона, во клубот пристигна минатото лесто за 1.200.000 евра од Хапоел Бер Шива. Се очекува српскиот шампион да заработи околу 4.000.000 евра од трансферот. …

Continue Reading