(Видео) Спарта го декласира Галатасарај – Обамејанг рекордер, Марсеј го победи Шахтјор

Фудбалерите на Спарта Прага, Олимпик Марсеј и Спортинг Лисабон се пласираа во осминафиналето од Лига Европа. Во престолнината на чешка, Спарта го декласира Галатасарај со 4:1 и со вкупни 6:4 избори место во осминафиналето. Чешката екипа веќе во осмата минута го доведе Пресијадо во водство, а во двомечот донесе израмнување. Но, во 16. минута Бардакчи израмни за Галатасарај и тоа …

Continue Reading

(Видео) Карабаг со играч помалку во 122.минута ја елиминира Брага, нестварен пресврт на Фрајбург

Нестварни реванши во Лига Европа вечерва се видени на стадионите во Фрајбург и Баку. Пласман во осминафиналето изборија Фрајбург и Карабаг. Карабаг и Брага одиграа нестварен меч, кој кулминираше во продолженијата, во кои домашниот тим со играч помалку постигна два гола. Брага победи во Баку со 3:2, но доживеа елиминација бидејќи Карабаг во првиот натпревар славеше победа 4:2. Откако Карабаг …

Continue Reading

Бајден се сретна со Јулија Навални: Утре нови големи санкции за Русија како одговор на смртта на Алексеј

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Сан Франциско се сретна со Јулија и Даша Навални за да им изрази искрено сочувство за нивната загуба по смртта на Алексеј Навални во руски затвор. „Денеска се сретнав со Јулија и Даша Навални, најблиските на Алексеј Навални, за да изразам сочувство за нивната катастрофална загуба. Наследството на храброста на Алексеј ќе живее во …

Continue Reading

Партијата на Орбан го предложи првиот човек на Уставниот суд за нов претседател на Унгарија

Унгарската владејачка партија Фидес го номинираше претседателот на Уставниот суд, Тамаш Суљок, за нов претседател на земјата, на местото на Каталин Новак, која поднесе оставка овој месец, објави денеска владиниот портпарол на „Икс“. Новак, долгогодишен сојузник на конзервативниот премиер Виктор Орбан, поднесе оставка на 10 февруари по силниот јавен притисок за помилување на човек осуден за помагање при прикривање на …

Continue Reading

(Видео) Динамо го елиминираше Бетис од Конференциската лига

Фудбалерите на Динамо Загреб се пласираа во осминафиналето, во Конференциската лига. Во реваншот во Загреб, Динамо одиграа 1:1 со Бетис и со вкупни 2:1 го елиминира шпанскиот тим. Бетис поведе преку Седрик Бакамбу. Камерунецот во 38.минута ја искористи асистенцијата на Руибал и со петица го совлада голманот на Динамо. Претходно капитенот на Динамо, Бруно Петковиќ ја погоди стативата. https://topsport.mk/wp-content/uploads/2024/02/M3uRyEieudLZV2Gh2Isq_22_0102c01dbce2c05202bf02c9e0629b63_video_720p_converted.mp4 Динамо …

Continue Reading

Еурофарм Пелистер поразен во Кил

Ракометарите на Еурофарм Пелистер, во 12.коло во Лигата на шампионите, вечерва доживеака пораз во Кил 29:23 (19:10). Шампионот на Македонија и Целје се единствените тимови беа освоен бод во досегашниот тек од лигата. Еурофарм Пелистер одигра ужасно прво полувреме. Фаворитот Кил натпреварот го отвори со предност 6:1, потоа беше и 11:4, а во финишот на првиот дел разликата беше двоцифрена …

Continue Reading

И Германија и Франција го поддржаа холандскиот премиер за шеф на НАТО

Германскиот канцелар Олаф Шолц го поддржа Марк Руте како генерален секретар на НАТО. Холандскиот премиер во заминување е „извонреден кандидат“, според портпаролот на Шолц, Штефен Хебестрајт. „Канцеларот Шолц го поддржува назначувањето на Марк Руте за нов генерален секретар на НАТО“, објави Хебестрајт на платформата „Икс“, наведувајќи го „огромното искуство на Руте, неговата голема експертиза во безбедносната политика и неговите силни …

Continue Reading

(Видео) Американците вечерва се враќаат на Месечината по повеќе од 50 години

Компанија со седиште во Хјустон денеска ќе се обиде да го приземји првото американско вселенско летало по 50 години на Месечината, како дел од напорите на НАСА да го отвори патот за комерцијалните вселенски летала да ги вратат астронаутите на сателитот на Земјата до крајот на деценијата. Ако се оди според планот, Intuitive Machines полека ќе го приземји својот шестоаголен …

Continue Reading

(Видео) Путин: Изјавата на Бајден дека сум „луд кучкин син“ е груба, но бев во право

Откако Кремљ се огласи за изјавата на американскиот претседател Џо Бајден дека „Владимир Путин е луд кучкин син“, реагираше и самиот руски претседател. Путин рече дека изјавата на Бајден покажува зошто Кремљ верува дека за Русија Бајден би бил подобар американски претседател од Доналд Трамп, пишува Ројтерс. Тој искоментира и дека изјавата на Бајден е груба. 🇷🇺 Vladimir Putin responded …

Continue Reading