(Видео) Арсенал победи во Нотингем, Лутон го растури Брајтон, Палас со пресврт го совлада Шефилд

Фудбалерите на Арсенал, со победата на Сити граунд во Нотингем (2:1) направија одлична увертира пред дербито со Ливерпул. По првото полувреме во кое немаше голови, играчите на Арсенал во вториот дел го засилија темпото и се повеќе го стегаа кругот околу домашната одбрана. Габриел Жесус погоди за 0:1 во 65.минута, a седум минути Бразилецот му асистираше на Сака за 0:2. …

Continue Reading

Во Шпанија отфрлен контроверзен закон, можно распаѓање на владата

Коалициската влада на Шпанија предводена од премиерот Педро Санчез претрпе голем неуспех откако долниот дом на парламентот не го усвои контроверзниот закон со кој би се амнестирале каталонските сепаратисти, пишува ДВ. Законот за многу поделби, предложен од Шпанската социјалистичка работничка партија (ПСОЕ) на Санчез, беше услов за поддршка на тврдокорните каталонски сепаратисти за владејачката коалиција на премиерот, која зависи од …

Continue Reading

Бред Пит покажа мускули на кои би им позавиделе и дваесетгодишници: белата маичка му го истакна телото на актерот

Актерот не претставува да го воодушевува светот со својот негуван изглед. Бред Пит повторно е снимен како снима сцени на „Дејтона интернационален спидвеј“ за неговиот претстоен филм за Формула 1. Актерот, кој неодамна го прослави својот 60-ти роденден, работи со режисерот Џозеф Косински и колегата Хавиер Бардем на проектот. Пит глуми пензиониран Ф1-возач, кој е поканет да излезе од пензија …

Continue Reading

Еден од водечките Украинци: Руската офанзива наскоро пропаѓа

Шефот на военото разузнавање на Украина изјави дека очекува руската офанзива на источниот фронт да пропадне до почетокот на пролетта. Москва минатата есен ги засили своите напади на североисточниот дел од линијата на фронтот, настојувајќи да ги опколи утврдените градови како Авдиивка. Украинската војска соопшти дека спроведува „активна одбрана“. „(Руската) офанзива сè уште трае. Некаде на почетокот на пролетта ќе …

Continue Reading

Германија, Холандија и Полска потпишаа договор за побрзо распоредување војници на источното крило на НАТО

Германија, Холандија и Полска денеска потпишаа договор со цел намалување на бирократијата што го отежнува брзото распоредување на војници и оружје преку границите на еден од главните коридори од Северното Море до источното крило на НАТО. Поради руската инвазија на Украина во февруари 2022 година, НАТО и ЕУ почнаа да ги забрзуваат подготовките во случај на воен конфликт со Русија. …

Continue Reading

Експлозија во Пакистан, има загинати, одговорноста за нападот ја презеде Исламската држава

Најмалку две лица загинаа, а тројца се повредени во експлозија што се случи денеска во немирниот пакистански југозападен регион Балучистан, јавува Ројтерс. Терористичката група Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот преку објава на својот канал на Телеграм. Експлозијата се случи по митинг на пакистанската партија Техрик-е-Инсаф (ПТИ) на поранешниот премиер Имран Кан, изјави високиот полициски офицер Зака-Ул-Хасан, неколку часа …

Continue Reading

Хамас проучува план за прекин на огнот во Газа и ослободување на заложниците

Хамас проучува план за прекин на огнот во Газа во три фази кој ќе обезбеди ослободување на повеќето израелски заложници, но сè уште не го обврзува Израел да ја прекине војната со палестинската милитантна група, според извори запознаени со предлогот. Одржливоста на планот формулиран од шефовите на американските, израелските и египетските разузнавачки служби и катарскиот премиер зависи од тоа дали …

Continue Reading

Бајден: Ќе одговориме на нападот врз американските војници во Јордан

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека одлучил како САД ќе одговорат на нападот со беспилотно летало во кој загинаа тројца американски војници во Јордан, јавува Би-би-си. Бајден додаде дека САД не треба да ја прошируваат војната на Блискиот Исток. Тројца американски војници загинаа, а повеќе од 30 војници беа повредени во напад со беспилотно летало овој викенд врз мала американска …

Continue Reading

Костадиновска-Стојчевска: Со 50 милиони денари поддржуваме проекти од културата во единаесет општини

Денеска на првата седница на преодната Влада беше усвоена информацијата за Програмата за користење средства за капитални дотации до единиците на локалната самоуправа во областа на културата за 2024 година, со која Министерството за култура ги поддржува капиталните проекти од областа на културата во единаесет општини. Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска вели дека оваа година е обезбеден поголем буџет, 50 …

Continue Reading