ОН предупредуваат на глад во Африка, испраќаат итен апел за помош

afrika
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Две агенции на ОН, Светската програма за храна и Организацијата за храна и земјоделство , денеска предупредија за ризик од глад во Судан поради војната, и на Хаити, Буркина Фасо и Мали поради ограничувањата на движењето на луѓе и стоки.Четирите земји им се придружуваат на Авганистан, Нигерија, Сомалија, Јужен Судан и Јемен за кои веќе се соочуваат или се предвидува дека ќе се соочат со глад или други ризици поради „катастрофални услови“.

Извештајот повикува на итна акција за да се спасат животи и работни места.

Покрај деветте земји оценети како најзагрозени, уште 22 земји се идентификувани како „жаришта“ на кои им се заканува акутна несигурност во храната, се вели во соопштението на Светската програма за храна и Организацијата за храна и земјоделство.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK