–>

„Жив и здрав со семејството“ – новинарка објави фотографија од рускиот генерал Суровикин за првпат во јавноста по бунтот „Вагнер“

„Жив-и-здрав-со-семејството-–-новинарка-објави-фотографија-од.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Руската новинарка Ксенија Собчак на својот профил на „Телеграм“ ја објави првата фотографија, на која што тврди дека е поранешниот генерал Сергеј Суровикин кој „исчезна од јавноста“ по бунтот на групата Вагнер.

„Генералот Сергеј Суровикин е надвор. Жив, здрав, дома, со семејството, во Москва. Фотографијата е направена денес“, напиша Собчак откако објави фотографија на која се гледа маж кој носи очила за сонце и капа додека оди покрај жена која личи на сопругата на Суровикин, Ана.

Сергеј Суровикин беше врховен командант на Воздухопловните сили на Руската Федерација и исто така ја водеше руската инвазија на Украина од октомври 2022 до јануари 2023 година. Под него, руската војска почна да ја бомбардира енергетската инфраструктура на Украина и го напушти Херсон.

По обидот за државен удар на Евгениј Пригожин, основач на групата „Вагнер“, се појавија извештаи дека Суровикин, заедно со голем број други високи руски офицери, биле отстранети од служба и приведени. Официјално оваа информација не беше потврдена, но Суровикин не се појави во јавноста.

Според руските медиуми, денес по прес-конференцијата на претседателите на Русија и Турција во Сочи, новинарите го прашале рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу што се случува со Суровикин и дали е во тек истрага против него. Министерот не одговори, се додава.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK