Зеленски побара помош од Америка: „Руските воздушни напади драстично се зголемуваат“

Зеленски-призна-Офанзивата-не-ја-постигна-целта-но-имаме-решение.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраинскиот претседател Володимир Зеленски му рекол на претседателот на Претставничкиот дом на САД за време на телефонскиот разговор дека е од витално значење Конгресот брзо да одобри нов пакет воена помош за Киев, пренесува Ројтерс.

Претседателот Мајк Џонсон (републиканците) со месеци го одложуваше со својата партија предлог-законот со кој на Украина ќе и се обезбеди воена и финансиска помош во износ од 60 милијарди долари.

„Одлуката на американскиот Конгрес да и помогне на Украина е од витално значење. Ние признаваме дека постојат различни ставови во Претседателскиот дом за тоа како да се продолжи, но од клучно значење е да се задржи прашањето за помошта на Украина како важно прашање“, напиша Зеленски на „Икс“.

Украинските војници се во сè понезавидна ситуација на бојното поле, соочени со недостаток на муниција и оружје. Американската помош сè уште чека, а Европската унија не ја достави навреме муницијата што претходно ја вети.

Зеленски рече дека го информирал Џонсон за ситуацијата на бојното поле и „драматичното зголемување на руските воздушни напади“, што тој го нарече „терор“.

Москва ги опиша своите неодамнешни напади како „одмазда“ за украинските напади врз руските региони. Русија ја зголеми употребата на балистички ракети, кои потешко се запираат. Тие негираат дека нивни цели биле цивили, но во тие напади биле убиени многу невини луѓе.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK