Интервјуто кое предизвика тектонски земјотрес во Латинска Америка: „Што да се очекува од убиец и терорист“

1700867893-11848770.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКолумбиската влада нареди протерување на сите аргентински дипломати од нивните амбасади по интервјуто во кое аргентинскиот претседател го нарече својот колумбиски колега терористички убиец.

„Изјавите на аргентинскиот претседател ја нарушија довербата на нашата нација и го навредуваа достоинството на претседателот Густаво Петро, ​​кој беше избран на демократски начин“, соопшти во средата колумбиското Министерство за надворешни работи. Во разговор со новинарот Андрес Опенхајмер, новиот аргентински екстремно десничарски претседател Хавиер Милај го коментирал закочениот план за економско штедење и цврстата поддршка за Израел за Газа, пренесува Јутарњи лист.

„Не можете да очекувате многу од некој кој бил терористички убиец“, рече Милај за првиот левичарски претседател на Колумбија.

Покрај него, во интервјуто го навреди и мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор, нарекувајќи го „неук“. Причината за ова веројатно беше тоа што Лопез Обрадор претходно ја критикуваше политиката на Мајли и го спореди со диктатор. Во објава на социјалните мрежи во четвртокот, Лопез Обрадор возврати, прашувајќи се зошто Аргентинците гласаа за некој кој не е во право и го презира народот.

Во интервјуто кое траеше речиси еден час, Мајли го бранеше и одговорот на Израел на терористичкиот напад на Хамас, велејќи дека војната во Газа е во рамките на владеењето на правото.

„Израел беше цел на брутален напад, таквите работи бараат соодветен одговор. Израел не направи никаков вишок“, рече Мајли.

Мајли, кој е роден како католик, ја изрази својата желба да премине во јудаизам бидејќи верува дека неговата средба со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху била една од најтоплите што ги одржал откако ја презеде функцијата. Тој призна дека се надева дека поранешниот претседател Доналд Трамп ќе победи на американските избори во ноември, но дека имаат намера да останат сојузници со кој и да ја преземе функцијата.

САД и Израел се сојузници на Аргентина, па не е тајна дека моите идеи се повеќе слични на оние на Републиканската партија, но имаме одлични односи и со демократите, тврди Мајли.

Тој, исто така, ја повтори својата намера да ја затвори централната банка на земјата, нарекувајќи го механизам на измама, но не прецизираше кој ќе биде одговорен за фискалната политика во земјата доколку ја спроведе таа идеја. Милај призна дека неговата реформска кандидатура заглавила во Конгресот на Аргентина во последните неколку недели, но дека неговата влада останува посветена на затворање на централната банка во рок од три години.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK