Зеленски: Испораката на борбени авиони Ф-16 е сигнал дека Русија ќе изгуби во својата агресивна војна

zelenski
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Испораките на борбени авиони Ф-16 за Украина ќе бидат сигнал дека Русија ќе биде губитникот, а колку побрзо се спроведе оваа одлука, толку подобро, изјави денеска украинскиот претседател Володимир Зеленски.

-Првиот украински Ф-16 ќе биде еден од најсилните сигнали од светот дека Русија ќе ја изгуби својата агресивна војна. Ќе биде послаба и изолираа, рече Зеленски во своето редовно ноќно видео обраќање до нацијата, наведуваат британските медиуми.

Според него, во заштитата на украинското небо најзначајни се брзината на обуката и снабдувањето.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK