Николоски: Нема пратеник од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ кој  ќе прифати уставни измени, освен ако се прифати хрватскиот модел во кој ќе стои дека Македонија  е национална држава на македонскиот народ

Нема ниту еден пратеник во коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ кој што е спремен да гласа за промена на Уставот, вели  Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ во гостување во емисијата „Само интервју“ на Канал 5 телевизија. Николоски реле дека ВМРО-ДПМНЕ не се спремни да гласаат за промена на уставот и како што нагласи тој доколку не се променат условите, тогаш не се …

Continue Reading

САД изразија загриженост од недемократските акции на властите на Камбоџа во предизборието

 – САД се длабоко зарижени од тоа што властите на Камбоџа спречуваат најголемата опозициска партија во земјата, Сила на светлината, да учествува на националните избори во јули, сопштија денеска од Стејт департментот. -Измислени правни акции, закани, напади и политички мотивирани тужби кон опозициски партии, независни медиуми и граѓанското општество ги поткопува меѓународните заложби на Камбиџа за развиање мултипартиска демократија, изјави портпаролот …

Continue Reading

„Рамо до рамо до победа“ во Центар Жупа, Дебарца, Струга, Охрид, Пласница и Куманово

– Караванот „Рамо до рамо до победа“ на СДСМ денеска продолжи со средби со граѓаните во општините Центар Жупа, Дебарца, Струга, Охрид, Пласница и Куманово. На денешната средба со граѓаните во општина Центар Жупа беше потпретседателката на СДСМ Бисера Костадиновска Стојчевска, заедно со Методија Димовски, кои, како што наведуваат од СДСМ, истакнале дека се посветени на заштита и унапредување на …

Continue Reading

Фреди Белери во затвор, ЦИК му го потврди мандатот за градоначалник на Химара

– Престојот на Фреди Белери во затвор под обвинение за купување гласови не влијаеше на Централната изборна комисија(ЦИК) на Албанија. – Попладнево претседателот на комисијата, Илиријан Челибаши му го додели мандатот за градоначалник на Химара, кој беше избран на 14 мај.  Одлуката ниту ја бранеа ниту се спротивставија претставниците на политичките партии во ЦИК, јави Ора њуз. Претходно, во текот на …

Continue Reading

Лидерот на екстремистите осуден на 18 години затвор за нападот врз Капитол

 – Основачот на екстремно десничарската „Чувари на заклетвата“, Стјуарт Роудс, денеска беше осуден на 18 години затвор за неговото учество во нападот на приврзаниците на поранешниот претседател Доналд Трамп врз американскиот Капитол на 6 јануари 2021 година. Во ноември, поротата во Вашингтон ги осуди Роудс (57) и Кели Магс (53), лидер на Чуварите на заклетвата на Флорида врз основа на обвинение …

Continue Reading

Николоски со детална анализа и повик до Груби: Објави го договорот и да излеземе на дуел, Македонија ќе плаќа најскап автопат по километар

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во вечерашното гостување „ Само интервју“ на ТВ Канал 5 рече дека за 60 месеци владата на СДС и ДУИ ќе плати над 175 милиони евра само за работниците кои што ќе кампуваат, додавајќи дека за секој друг договор ова ставка не е повеќе од 10 милиони евра. Страница 130 дел 2, капитални и директни …

Continue Reading

Украина не треба да користи американско оружје за напади врз руска територија, изјави американски генерал

САД одамна и укажаа на Украина да не користи воена опрема произведена од САД за напади врз руска територија, изјави денеска висок американски генерал, поради наводите дека проукраинска вооружена група користела оклопни возила на САД. Началникот на здружениот генералштаб на САД, генерал Марк Мили, изјави дека неговиот кабинет ги прегледува фотографиите на кои се прикажани возила за кои се верува …

Continue Reading

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата нема да гласаат за уставните измени, а најмалку и двајца од владејачкото мнозинство

Врз пратениците и врз раководството на ВМРО-ДПМНЕ можам да кажам дека има притисоци, некои посуптилни, некои подиректни  и некои може и граѓаните да ги приметат, рече Антонијо Милошоски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ и член на Извршниот комитет на партијата на гостувањето во емисијата За или против што се емитува на телевизија Алфа. „Власта е таа која ургира кај странски претставници да …

Continue Reading

Ивановска: Колку што можеме најбрзо ќе го завршиме разгледувањето на договорот со „Бехтел и Енка“

 – Претседателката на Антикорупциската комисија Билјана Ивановска најавува дека посебно внимание ќе посветат на оние делови од договорот со „Бехтел и Енка“ кои создаваат финансиски обврски за државата. – Посебно внимание ќе посветиме на оние членови кои создаваат финансиски обврски на нашата држава, бидејќи тоа е она што ги засега граѓаните, што ќе добиеме ние од тој договор, изјави Ивановска …

Continue Reading