Украинската армија одбила уште еден напад со дронови врз Киев

ukraina
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Киевската воена управа денеска соопшти дека противвоздушната одбрана во целост одбила уште еден „масовен“ напад на руски дронови.

– Русија повторно го нападна Киев од воздух. Според првичните информации, беспилотни летала од типот Шахид учествуваа во овој масовен напад, објави на Телеграм шефот на цивилната и вбоена управа на Киев, Серхи Попко.

Тој додаде дека „ангелите чувари на Киев“ ги собориле сите руски беспилотни летала. Според Попко во мај биле извршени 12 такви напади врз Киев.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK