Зеленски: Доцнењето на испораката на оружје за Украина доведува до загуба на животи

Зеленски-Европа-ни-испрати-јасен-сигнал-ја-чекаме-Америка.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУкраинскиот претседател Володимир Зеленски, изјави дека доцнењето со испораката на оружје и системи за противвоздушна одбрана во Украина доведува до загуба на животи и рече дека Русија мора да загуби.

„Светот знае дека може да се спротивстави на теророт. Светот има доволно системи за противвоздушна одбрана, противракетни системи и ракети. А доцнењето на испораката на оружје за Украина за заштита на нашиот народ води, за жал, до такви загуби, до фактот дека списокот на деца чии животи Русија ги одзема постојано расте“, рече Зеленски во вечерашното видео обраќање. на нацијата, пренесува Укринформ.

Тој рече дека Украина не бара ништо повеќе од потребно за заштита на животи, додека нејзините партнери имаат внатрешно-политички игри или спорови кои, како што рече, ја ограничуваат одбраната на Украина.

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK