Црвеното море пред еколошка катастрофа поради бродот што го потонаа Хутите – превезувал ѓубриво

brod-crveno-more.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБританскиот Рубимар, кој минатиот месец беше нападнат од милитанти, потона во Црвеното Море, соопшти во саботата меѓународно признатата влада на Јемен, предупредувајќи на еколошка катастрофа поради ѓубривото што го превезувал товарниот брод.

Хутите поддржани од Иран, кои го контролираат северен Јемен и други големи области, велат дека дејствуваат во знак на солидарност со Палестинците во Газа.

Нивните напади поттикнаа серија напади од страна на американската, британската и други морнарици, кои исто така испратија бродови во регионот за да ја заштитат клучната трговска рута.

Ахмед Авад бин Мубарак, министер за надворешни работи на меѓународно признатата влада на Јемен во Аден, напиша на Икс: „Потонувањето на Рубимар е еколошка катастрофа каква што Јемен и регионот досега не доживеале“.

„Тоа е нова трагедија за нашата земја и народ“, додаде тој. Во понеделникот, јеменската влада го истражуваше Рубимар, товарен брод кој пловел под знамето на Белизе, и рече дека е делумно потопен.

Во соопштението на владата  се вели дека бродот потонал во јужниот дел на Црвеното Море во текот на ноќта во петокот. Агенцијата за поморски трговски операции на Обединетото Кралство (УКМТО) во саботата извести дека бродот тоне, но не соопшти за кој брод станува збор.

Американската војска претходно соопшти дека нападот значително го оштетил товарниот брод и дека предизвикал нафтена дамка долга 29 километри. Бродот носел повеќе од 41.000 метрички тони ѓубриво кога Хутите го нападнале, соопшти американската војска.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK