–>

Зеленски: Ако руската инвазија успее, другите делови на Европа ќе бидат во опасност

1692619296_unnamed-file.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Украинскиот претседател Володимир Зеленски предупреди денеска дека другите делови на Европа ќе бидат изложени на ризик од воена агресија од страна на Кремљ, еден ден откако Данска и Холандија објавија дека до крајот на годината ќе испратат американски воени авиони Ф-16 во Украина.

Зеленски им рекол на парламентарците во Копенхаген дека сите соседни земји околу Русија се во опасност во случај на руска победа во Украина, пишува Гардијан.

„На сите соседи на Русија им се заканува опасност доколку Украина не победи“, изјавил претседателот на Украина.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK