Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Западните-лидери-го-обвинија-Путин-за-смртта-на-Навални-Трамп.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се врати во Русија, не обвинувајќи никого за ненадејната смрт на рускиот дисидент во затвор. Демократскиот претседател Џо Бајден и другите западни лидери го обвинија рускиот претседател за смртта на Навални, како и Ники Хејли, единствениот преостанат ривал на Трамп за републиканската претседателска номинација.

„Навални е многу тажна ситуација…тој беше многу храбар човек затоа што се врати. Можеше да остане настрана. И искрено, веројатно ќе беше многу подобро ако се држеше настрана и зборуваше надвор од земјата наместо да се врати назад, затоа што тоа можеше да се случи и на крајот да се случи. Тоа е страшна работа“, рече Трамп во интервју за „Фокс Њуз“ од градското собрание во Јужна Каролина.

Кремљ негираше каква било вмешаност во смртта на Навални и ги нарече неодговорни и неприфатливи обвинувањата на Западот дека Путин е одговорен. Трамп дополнително се спореди себеси и Навални, алудирајќи дека и двајцата се жртви на политички прогон. „Тоа се случува во нашата земја“, рече Трамп. „Се претвораме во комунистичка земја на многу начини. Видете, јас сум водечкиот кандидат и сум обвинет“.

Во неделата, Трамп на својата социјална мрежа Truth Social напиша дека смртта на Навални во казнената колонија на Арктикот минатата недела го натера да „повеќе свесен за она што се случува“ во САД. Тој не ја елаборираше таа теза, но во минатото често зборуваше за тоа како обвиненијата против него биле политички мотивирани, тврдење кое обвинителството го отфрла.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK