Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Ники-Хејли-Трамп-е-премногу-стар.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се откаже пред саботниот натпревар во Јужна Каролина.

„Не чувствувам потреба да го признаам поразот и не се плашам од одмаздата на Трамп“, рече таа во говорот во Гринвил, Јужна Каролина, каде што се очекува да загуби од поранешниот претседател Доналд Трамп на прелиминарните избори овој викенд.

Трамп има уверливо водство во националните анкети, а неговите сојузници го засилија притисокот врз Хејли да се откаже од трката откако таа ги загуби првите четири натпревари со голема разлика.

Нејзиното инсистирање да продолжи да се кандидира за Белата куќа ја налути кампањата на Трамп, која ја исмејуваше и се закани дека ќе ги прекине донаторите кои продолжуваат да и даваат пари.

За време на нејзиниот вчерашен говор, Хејли го критикуваше Трамп дека е премногу стар, дека внесува раскол и дека е премногу самобендисан за да биде ефективен лидер.

Но, таа нагласи дека има одреден број проблеми со поранешниот претседател, додека има „безброј“ проблеми со демократскиот претседател Џо Бајден.

Прелиминарните избори на Републиканската партија во Јужна Каролина ќе се одржат на 24 февруари.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK