Захарова ги предупреди ЕУ, САД и Киев за украинските напади врз Русија: Си играте со оган

„-Среќна-Нова-Година-и-новиот-јавен-долг-Захарова-со.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРусија ги предупредува САД и ЕУ, како и Киев, кој го контролираат, дека си играат со оган во врска со терористичките напади на украинската армија и дека Русија ќе одговори, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Таа рече дека режимот во Киев изврши уште еден масовен напад со беспилотни летала и поморски дронови на Крим, Краснодарскиот крај и другите руски региони и дека Русија уште еднаш го предупредува Западот за овие напади дека си игра со оган и дека Русија ќе одговори.

Захарова посочува дека е очигледно дека зад овие „варварски напади“ со западно оружје стојат САД и Велика Британија, кои, како што наведе, го контролираат украинскиот претседател Володимир Зеленски.

„Тие не само што ја снабдуваат со ракети и тешко оружје со зголемен дострел, туку даваат зелено светло за нивна употреба против Русија, со што придонесуваат за натамошна ескалација на конфликтот“, рече Захарова.

По повод одлуката на естонскиот парламент да ја поддржи иницијативата за конфискација на рускиот имот, кој Талин го замрзна во корист на Украина, таа рече дека Русија ќе ги класифицира сите незаконски акти на конфискација на нејзиниот имот како директен грабеж и кршење на одредбите на меѓународното право.

„Непријателските дејствија на балтичките држави кон нашата земја не се нешто ново и едвај сме изненадени. Балтичките држави по правило се користат како полигон за некакви антируски идеи. Во однос на иницијативата на естонскиот парламент , го потврдуваме ставот дека сите незаконски дејствија на одземање на руски имот ги квалификуваме како директен грабеж, кршење на одредбите на меѓународното право“, посочи Захарова.

Како што наведе таа, доколку оваа законска иницијатива стапи во сила, Естонците, всушност, ќе создадат историски преседан: ќе уништат еден од вековните основи на постоењето на западното општество, принципот на неповредливост на приватната сопственост.

„Покрај тоа, во изјавата на првиот заменик генерален директор на ММФ, Гита Гопинат, од 7 мај, се наведува дека плановите на Западот да ги искористи средствата на Руската Федерација може да го поткопа глобалниот монетарен и финансиски систем“, изјави Захарова.

Во исто време, таа го привлече вниманието на фактот дека за време на актуелната посета на рускиот претседател Владимир Путин на Кина, двете земји во заедничка изјава остро ги осудија „иницијативите за запленување имот и имот на странски земји“ и укажаа на правото на таквите земји да преземат одмазднички мерки во согласност со нормите на меѓународното право.

„Русија неизбежно ќе се води од ова неотуѓиво право“, рече Захарова.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK