Врховниот суд на Пакистан нареди ослободување на поранешниот премиер Кан

kan
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Врховниот суд на Пакистан одлучи дека апсењето на поранешниот премиер Имран Кан е незаконско и нареди негово итно ослободување, пренесе ДПА повикувајќи се на локалните медиуми.Тројца судии во главниот град Исламабад ја сослушуваат петицијата на Кан против неговото апсење во вторникот, под обвинение за мито.

Но, Врховниот суд го советуваше Кан да соработува со истражната агенција која ги истражува обвиненијата против него.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK