–>

Волаус: Хамас користи цивили за да ни ја отежни работата, сака да не навлече во урбаните области

Волаус-Хамас-користи-цивили-за-да-ни-ја-отежни-работата.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБорбата против Хамас е тешка бидејќи израелските одбранбени сили (ИДФ) цели само на воени цели во Газа, во согласност со меѓународното право, додека Хамас се обидува да масакрира деца и цивили додека го користи цивилното население за да ја скрие воената опрема, рече Бен Волаус, член на Одделот за меѓународно право на Израелските одбранбени сили (ИДФ), во разговор за „Телеграф“.

„Хамас користи цивили за да ни ја отежни операцијата и сака да не навлече во урбаните области. Последен пат кога ИД оперираа во Газа, во 2014 година, го најдовме прирачникот на Хамас за урбана војна. Тоа покажува дека постои јасна намера на Хамас да ги користи цивилите во борбата како алатка со која сакаат да ги отежнат нашите операции“, рече тој.

Волаус нагласува дека дури и во такви битки мора да се направат напори да се минимизираат цивилните жртви.

„Ова го правиме така што избираме кои бомби ќе ги користиме, кога ќе напаѓаме. На пример, ако се кријат во градинка, нема да ја напаѓаме дење, туку ноќе, кога во неа не треба да има деца. Покрај тоа, испраќаме предупредувања“, рече тој.

Претходно се користеа и бомби со помалку експлозив, додава тој, кои само ја тресат зградата и испраќаат порака до луѓето да излезат.

„Хамас е терористичка организација чија единствена цел е да убие што повеќе Евреи и Израелци. Хамас е на власт во Газа веќе 16 години и не ги интересира цивилното население. Тие ги користат сите пари што ги добиваат од Иран, хуманитарната помош, помошта од странство само за борба“, објаснува Волаус.

Борбите во моментов се во тек во Газа, додава тој, но има и закана од северот.

„Има стотици противтенковски проектили, ракети, гранати, беспилотни летала. Терористите се обидуваат да се инфилтрираат во Израел долж границата со Либан и Сирија. Колку и Хамас моментално не измачува, Хезболах е сто пати подобро опремен и подобро обучени од нив“, вели тој за српски „Телеграф“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK