–>

Медведев ја предупредува Полска: Ризикувате да ја изгубите државноста

Медведев-ја-предупредува-Полска-Ризикувате-да-ја-изгубите-државноста.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНајголемиот сојузник на претседателот Владимир Путин во четвртокот ја предупреди Полска дека земјата-членка на НАТО сега се смета за „опасен непријател“ на Русија и дека на крајот може да ја изгуби својата државност доколку продолжи по сегашниот курс, пишува Ројтерс.

Поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев, сега заменик-претседател на Советот за безбедност на Русија, ги даде коментарите во авторски текст за руско-полските односи, велејќи дека Москва сега има „опасен непријател“ во Полска.

„Ќе ја третираме Полска токму како историски непријател. Ако нема надеж за помирување со непријателот, Русија треба да има само еден и многу груб однос кон својата судбина“, рече Медведев.

„Историјата многу пати досега има изречено безмилосна пресуда за дрските Полјаци: колку и да се амбициозни реваншистичките планови, нивниот колапс може да доведе до смрт на полската државност како целина“, додаде тој.

Немаше итен одговор од Полска на неговите коментари.

Војната во Украина доведе до нови падови во и онака затегнатите односи меѓу Варшава и Москва, пренесува медиумот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK