Во тек крунисувањето на британскиот крал Чарлс Трети

charls_24534534
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

– Церемонијата на крунисување на британскиот крал Чарлс Tрети почна во Вестминстерската опатија, а круната на Свети Едвард, златен, свет симбол на моќта на монархот што се користи само еднаш за време на владеењето, е ставена на главата со извици – „Боже чувај го кралот“.Непосредно пред почетокот на церемонијата, членовите на кралското семејство влегоа во опатијата, вклучувајќи ги братот и сестрата на кралот Чарлс, принцот Ендру и принцезата Ана и неговиот син принцот Хари.

Последна што влезе во опатијата беше кралицата Камила, потоа кралот Чарлс Трети и престолонаследникот Вилијам и неговата сопруга Кетрин, принцезата од Велс. По нивното влегување, вратите на опатијата беа затворени.

Голем дел од двочасовната англиканска служба, која ќе ја води надбискупот од Кентербери Џастин Велби, наликува на оние на 39-те претходни монарси крунисани во Вестминстерската опатија од 1066 година.

За првпат има жени епископи, а верските водачи на британските нехристијански религии и нивните келтски јазици ќе имаат истакната улога.

Кардиналот Винсент Николс ќе стане првиот католички бискуп кој ќе има формална улога во крунисувањето на британскиот монарх од реформацијата, кога ќе го благослови кралот Чарлс Трети за време на церемонијата во Вестминстерската опатија.

На настанот присуствува папска делегација предводена од кардиналот Пјетро Паролин, државен секретар на Светата столица, првиот папски претставник кој присуствувал на британското крунисување по речиси 500 години.

Како крал, Чарлс е поглавар на англиската црква, но тој претседава со религиозно и етнички поразновидна земја од онаа што мајка му ја наследи во сенката на Втората светска војна.

Покрај круната на Свети Едвард, кралот на крајот на церемонијата ќе ја носи и империјалната државна круна, која последен пат беше видена во септември минатата година на погребот на кралицата Елизабета Втора.

На церемонијата ќе има и сребрен крст кој содржи парчиња дрво за кои Ватикан тврди дека се од крстот на кој бил распнат Исус Христос. Овие парчиња му ги подари на кралското семејство папата Франциско.

Престолот за крунисување, направен од даб за кралот Едвард Први во 1300 година, е веројатно најстарото парче мебел во Обединетото Кралство.

Под него се наоѓа таканаречениот Камен на судбината, древен симбол на шкотската монархија кој бил конфискуван од Едвард Први во 1296 година. Каменот беше вратен во Единбург во 1996 година, но сега е привремено вратен во Лондон за церемонијална употреба.

Музиката избрана од Чарлс Трети е изведена на церемонијата на крунисувањето.

Специјално за оваа пригода беа компонирани 12 дела, меѓу кои и едно од познатиот композитор Ендрју Лојд Вебер, а во опатијата ќе се свири грчка православна музика во чест на таткото на кралот, принцот Филип, син на грчки принц.

Надбискупот од Кентербери ќе побара од кралот потврда дека ќе ги почитува законите и англиската црква за време на неговото владеење. Царот ќе ја стави раката на Евангелието и ќе вети.

Чарлс Трети тогаш ќе се заколне дека е „верен протестант“.

За време на церемонијата, Чарлс ќе ја соблече свечената униформа и ќе седне само во кошулата на тронот на крунисувањето каде ќе биде помазан, што ќе го нагласи духовниот статус на суверенот кој е и поглавар на Црквата на Англија.

Архиепископот ќе истури специјално масло од златна ампула во форма на орел на крунисувачката лажица пред да го помаза кралот со цртање крст на главата, градите и рацете.

Ампулата е направена за крунисувањето на кралот Чарлс Втори во 17 век, но неговата форма одговара на претходната верзија од легендата во која се појавила Дева Марија на свети Томас Бекет во 12 век, давајќи му златен орел од кој ќе бидат помазани идните англиски кралеви.

Маслото се добива од маслинки собрани на Елеонската Гора во Ерусалим и беше осветено на посебна церемонија во базиликата на Светиот гроб.

Пред помазанието, ќе биде поставен параван околу кралското столче за да се сокрие од погледот, во момент кој се смета за најсвет дел од церемонијата.

Откако архиепископот ќе го круниса кралот, ѕвоната на опатијата ќе бијат две минути.

Од лондонската Вестминстерска опатија ќе одекнат фанфари, а славеничкиот призвук ќе одекнува низ копното и морето за да го одбележат првото крунисување на британскиот монарх од 1953 година и само петтото од 1838 година.

На крајот на церемонијата, кралот ќе седне на тронот.

Традиционално, членовите на благородништвото и кралското семејство треба да клечат пред кралот, да му оддадат почит и да му ја бакнуваат десната рака. Но, за Чарлс Трети тоа ќе го направи само неговиот син, принцот Вилијам.

По Чарлс ќе биде крунисана и неговата сопруга Камила, иако нема да мора да положи заклетва.

Во последниот дел од церемонијата, кралот и кралицата ќе се причестат, што е главниот дел од христијанската црковна служба.

Тие ќе се симнат од своите престоли и ќе влезат во капелата на Свети Едвард, која се наоѓа зад главниот олтар. Таму, Чарлс ќе ја соблече Едвард и ќе ја стави царската државна круна, која, на пример, се носи на отворањето на годишната седница на Парламентот.

Потоа ќе се приклучат на поворката што ја напушта опатија, придружена со националната химна. Крунисаната двојка потоа ќе се врати во Бакингемската палата по истиот пат,

По крунисувањето, низ улиците на главниот град започнува парада на илјадници војници и коњаници.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK