Во Москва издадено предупредување за можно торнадо: Жителите да не излегуваат надвор

12020561.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЖителите на Москва се замолени да се воздржат од излегување надвор при лоши временски услови денеска поради обилните врнежи кои се очекуваат во руската престолнина, соопшти групата општински служби на „Телеграм“.

„Во главниот град денеска се очекуваат екстремно интензивни врнежи од дожд, постои можност за торнадо… Ги замолуваме граѓаните да се воздржат од излегување на улица при лоши временски услови, да бидат крајно внимателни, да не се кријат под дрвја, да не паркираат автомобили во близина, строго да се придржуваат до ограничувањата за брзина и растојание“, се наведува во пораката, пренесе РИА Новости.

Во некои делови на Москва веќе врне силен дожд, а шансата за создавање торнадо важи за периодот од 12 до 17 часот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK