Во Израел е пронајдено тело на маж за кој се веруваше дека е заложник на Хамас

izraelec-napad-hamas.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраелската армија (ИДФ) денеска објави дека во Израел го пронашла телото на Долев Јехуд, волонтер медицински работник во Кибуц Нир Оз во јужен Израел, за кој досега се веруваше дека бил земен како заложник од милитантната група Хамас за време на нападот. на 7 октомври минатата година.

Јехуда, на возраст од 35, го напуштил својот дом за да им помогне на другите за време на нападот на Хамас и очигледно бил убиен во тој напад, пишува „Д тајмс оф Израел“.

Новите тестови за идентификација, заедно со информациите за локацијата каде што е пронајдено телото, потврдија дека му припаѓа на Јехуд.

Според Тајмс оф Израел, многу од телата на жртвите на Хамас не можеле да се идентификуваат бидејќи биле изгорени или осакатени на некој начин.

Сестрата на Јехуд, Арбел (28) сè уште е заложник на Хамас во Појасот Газа.

Се верува дека Хамас во Појасот Газа држи уште 251 заложник земен за време на нападот на 7 октомври минатата година на југот на Израел, додава израелскиот портал.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK