Во говор по повод Денот на победата, Путин го обвини Западот дека оркестрира војна против Русија

putin
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Рускиот претседател Владимир Путин денеска го обвини Западот дека оркестрира војна против Русија, велејќи дека неговата земја сака мирна иднина и им се заблагодари на хероите на, како што ја нарекува, „специјалната воена операција“ на Русија во Украина.– Нивната единствена цел е да го видат падот на нашата земја, рече Путин, мислејќи на Западот, на одбележувањето на Денот на победата над нацистичка Германија во 1945 година.

Обраќајќи им се на војниците и на руската политичка елита собрани на Црвениот плоштад, Путин рече дека „вистинската војна е онаа против нашата татковина“, пренесува Хина.

Рускиот претседател ги обвини западните елити дека ги поттикнуваат „нациите едни против други, ги делат општествата, предизвикуваат крвави конфликти“

Тој додаде дека Русија сака „мирна иднина“ и го обвини Западот дека сее „омраза и русофобија“. – Иднината на земјата зависи од руските ловци во Украина, рече Путин.

„Целата земја е обединета за поддршка на нашите херои. Се молиме за вас“, им рече тој на војниците.

„Во моментов ништо не е поважно од вашата воена задача. Безбедноста на земјата денес зависи од вас, иднината на нашата земја и нашиот народ зависи од вас“, рече тој пред војниците кои стоеја пред него, меѓу кои имаше околу 500 од нив кои учествуваа во руската офанзива во Украина.

Во својот говор, рускиот претседател рече дека светот повторно е на пресвртница.

„Цивилизацијата повторно е на пресвртница. Започната е војна против нашата земја“, рече Путин. Тој го нарече украинскиот народ „заложници на пучот“ и западните амбиции.

По краткиот говор на рускиот претседател, илјадници војници продефилираа низ Црвениот плоштад.

Денот на победата е еден од најважните празници во Русија, кога луѓето се сеќаваат на огромната жртва на Советскиот Сојуз за време на Големата татковинска војна од 1941-1945 година, која однесе животи на 27 милиони луѓе.

Поради серијата неуспеси на линијата на фронтот во Украина и нападите на руска територија, овогодинешната парада се одвива под засилени безбедносни мерки.

Петнаесет месеци по почетокот на офанзивата врз Украина, руската армија е ослабена од загубите на животи на војниците, со месеци не може да го заземе источниот град Бахмут, што доведе до јаз меѓу Генералштабот и паравоената група Вагнер, и во исто време, Киев речиси започна контраофанзива. Путин останува изолиран и за него е издаден налог за апсење од Меѓународниот кривичен суд во Хаг.

Шестте лидери на земјите од Заедницата на независни држави (ЗНД), кои ја следеа парадата од трибините на Црвениот плоштад, пристигнаа во Москва за да го прослават Денот на победата. Овогодинешната воена парада во Москва за Денот на победата е многу помала од вообичаено. Нема посебна програма на руските воздухопловни сили, а на Црвениот плоштад поминале значително помалку војници од вообичаено.

Ќе недостасува и маршот „Бесмртен полк“, кога Русите носат знаци со имињата на нивните предци кои се бореле и загинале во Втората светска војна на улиците на нивните градови за време на парадите за Денот на победата.

Кремљ тврди дека тоа нема да се случи годинава поради „безбедносни причини“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK