Во Газа за шест месеци се убиени повеќе деца отколку во светот за четири години

Screenshot-2024-04-28-120850.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKШефот на Агенцијата на ОН за помош и работа за палестинските бегалци (УНРВА), Филипе Лазарини, изјави дека во појасот Газа во последните шест месеци биле убиени повеќе деца отколку во сите светски конфликти во последните четири години.

– За шест месеци беа убиени повеќе од 30.000 луѓе. Знаеме дека меѓу нив има 13.000 деца. Знаеме дека во Газа за шест месеци се убиени повеќе деца отколку во сите конфликти ширум светот во последните четири години. Затоа, тоа е без преседан и по обем, како и по степенот на уништување – изјави Лазарини во интервју за ТАСС.

Тој додаде дека вкупно 180 работници на УНРВА се убиени во енклавата од почетокот на конфликтот меѓу Израел и палестинската милитантна група Хамас и дека не ја исклучува можноста правдата да се бара пред Меѓународниот кривичен суд за смртните случаи. на персоналот. Лазарини тврди дека одредени земји бараат распуштање на УНРВА од политички причини за да спречат создавање независна палестинска држава.

– Јасно го свртев вниманието на земјите-членки на ОН на фактот дека не смееме да се повлечеме бидејќи вистинската намера е да се распушти Агенцијата од политички карактер, што во иднина може да ги поткопа напорите кои водат кон политичко решение за палестинската држава. – тој рече.

Лазарини додаде дека не е запознаен со официјалниот предлог на Израел до ОН за распуштање на UNRWA и префрлање на нејзиниот персонал во друга агенција, како што пренесуваат медиумите, но посочи дека не е можно да се префрлат одговорностите на UNRWA, со оглед на бројот на вработени во Газа во споредба со другите агенции на ОН.

– УНРВА е многу повеќе од дистрибуција на храна, претставува здравствена заштита и образование, а тоа се услуги кои ниту една друга организација не може да ги преземе. А единствената што ќе може да ја преземе ќе биде идната држава Палестина кога ќе имаме политичко решение – нагласи Лазарини и додаде дека УНРВА ќе се распушти само кога ќе се најде решение за независна палестинска држава.

Кон крајот на јануари, неколку земји, вклучително и САД, одлучија да го прекинат финансирањето на УНРВА, откако израелските власти обвинија дека некои од вработените во Агенцијата се поврзани со палестинското милитантно движење Хамас.

Лазарини рече дека еден од 12-те вработени бил вратен на работа по обвинувањата на Израел и дека повеќето земји продолжиле да ја финансираат Агенцијата, но дека САД не се меѓу нив.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK