(Фото+видео) Серија торнада беснеат низ Америка: ветерот дигна вагони од пруга, уништени стотици домови

Screenshot-2024-04-28-114041.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСтотици домови беа сериозно оштетени или целосно уништени бидејќи повеќе торнада погодија делови од Централна Америка.

Надлежните најавија дека и денеска се очекува невреме.

Националната метеоролошка служба доби повеќе од 90 извештаи за торнада во сојузните држави Тексас, Оклахома, Канзас, Небраска и Ајова.

Едно од најсилните торнада го погоди градот Омаха во Небраска, каде живеат околу 485.000 луѓе.

Локалните власти соопштија дека се оштетени куќи и деловни објекти, но нема информации за жртви.

– Соборени се голем број дрвја. Невремето однесе покриви на многу куќи. Патот на невремето е јасно видлив – изјави началникот на локалната полиција Нил Боначи.

Локалниот шеф на противпожарната служба Кети Босман рече дека спасувачките екипи ќе ги пребараат сите подруми, урнатини и објекти во случај да има жртви или луѓе во неволја.

Исто така, многу силно и опасно торнадо ја погоди областа во близина на градовите Харлан, Шелби и Минден во Ајова, а метеоролозите предупредуваат на „катастрофална штета“.

Метеоролозите за денеска предвидуваат силен ветер, дожд и град, а нови торнада се очекуваат во делови од Ајова, Канзас, Мисури, Оклахома и Тексас.

Џејсон Сандеј, жител на тешко погодениот Елхорн, Омаха, го опиша торнадото како „товарен воз“. Како што се приближувало, тој побарал засолниште во својата куќа, во која се вселил пред 30 дена.

– Видовме дека доаѓа од југозапад, а кога премногу се приближи, брзо се спуштивме надолу. Бевме во када и беше исто како на филм, како товарен воз – рече тој.

Џон Велс, волонтер за чистење во градот Блер, северно од Омаха, рече дека видел голема штета од невремето во петокот.

– Има ротирачки резервоари за пропан. Има куќи кои не се ни на темели. Не знаеш ни каде беа. Никогаш не сум видел вакво нешто“, изјави тој за КЕТВ.

Каунти Ланкастер, Небраска објави дека најмалку 12 домови биле оштетени во областа Вејверли, каде воз со 31 вагон излета од шините поради торнадо и истиот систем на бура предизвика целосен колапс на индустриска зграда во која се сместени Гарнер индустрис.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK