Во автобуска несреќа во Мароко загинаа 24 лица

maroko policija
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Патнички автобус се урна денеска во центарот на Мароко, при што загинаа 24 лица, објави државната новинска агенција МАП на северноафриканската земја.Автобусот се превртел на кривина во централната провинција Азилал, соопштија локалните власти.

Автобусот превезувал неодреден број луѓе кои се упатувале кон неделниот пазар кога се случила несреќата, додаваат властите.

Причината за несреќата се уште не е јасна.

Властите соопштија дека истрагата за околностите на несреќата е во тек.

Сообраќајните несреќи се чести во Мароко. Во ноември минатата година, 11 лица загинаа, а 43 беа повредени кога автобус се преврте во близина на источниот марокански град Таза.

Сообраќајните несреќи годишно одземаат најмалку 3.200 животи во Мароко, според Националната агенција за безбедност на патиштата на земјата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK