Израелска Армија: Тројца Палестинци застрелани на пат да нападнат

izrael_vojska_2424234
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

– Израелските војници денеска спречија терористичка ќелија од Џенин на Западниот Брег, која наводно била на пат да изврши терористички напад, соопшти израелското армиско радио и вооружените и безбедносните сили.Израелските војници денеска отворија оган врз палестинско возило во близина на Џенин на Западниот Брег. Тројца затвореници се убиени, објави израелското армиско радио ГЛЗ

Според војската, триото биле на пат кон напад.

-Безбедносните сили оперираа за да спречат непосредна закана и ја спречија терористичката ќелија, се вели во заедничката изјава на израелските одбранбени сили со другите безбедносни служби.

Според нив, убиен е шефот на терористичката ќелија, Наиф Абу Цуик. Тој бил жител на кампот Џенин, на возраст од 26 години. Во соопштението тој се нарекува „водечки воен оперативец“.

Палестинец од Џенин вчеравечер застрела чувар во Тел Авив. Вториот чувар потоа го убил атентаторот.

Тоа беше четврти напад во Тел Авив од почетокот на годината.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK