Влегла во школски автобус и ја снемало: продолжува потрагата по деветгодишното девојче во Германија, се проверуваат подруми, тавани

valeria-830x0.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПродолжува потрагата по деветгодишната Валерија, која исчезна во понеделникот наутро во градот Дебелн, Германија, кога се качила во училишниот автобус.

Освен во Германија, полицијата истражува и во Чешка, Полска и Украина поради страв дека девојчето по потекло од Украина е вратено во татковината, пренесува „Билд“.

„Во Дебелн постои голема загриженост. Исто така чувствувам јасна желба на луѓето да помогнат“, рече градоначалникот на малиот град со 24.000 жители.

Во потрагата се вклучија и приватни тимови.

„Билд“ забележува дека има неколку работи што треба да се земат предвид за независната потрага по исчезнатата Украинка да не се меша во полициската истрага.

„Во принцип, приватните претреси не се забранети. Нема да интервенираме во овој поглед“, изјави за „Билд“ портпаролот на полицијата Анджеј Риџик (39).

Но, полицијата има мала надеж дека нивните сопствени операции за пребарување ќе бидат успешни, бидејќи тие обично се ограничени на области кои веќе ги чешлаат полицајците.

Истовремено, полицијата ги предупредува приватните тимови за пребарување да не влегуваат во туѓи приватни имоти без согласност на сопственикот на имотот.

„Ни помага многу повеќе ако секој погледне во сопствената околина и види каде може да има засолништа“, вели Риџик.

Тој ги повикува граѓаните да ги проверат своите градини, подруми, гаражи, шупи и поткровје. Можеби таму се крие исчезнатата Валерија.

„Важно е секоја трага, без разлика колку е мала, веднаш да се пријави во полиција. Тоа може да биде, на пример, парче облека што претходно го немало или нешто што укажува на место за спиење или пакувања со храна што се нови“, изјави портпаролот на полицијата.

Како што соопштија од полицијата, истрагата продолжува во сите правци. Во моментов не може да се исклучи кривично дело. Во четвртокот беше спроведена најголемата операција за пребарување од исчезнувањето на Валерија, со повеќе од 300 припадници на итната помош.

Граѓаните се јавија на повикот на полицијата и ја проверуваат нивната околина.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK