Владата на Казахстан поднесе оставка

Владата-на-Казахстан-поднесе-оставка.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПретседателот на Казахстан, Касим-Жомарт Токаев ја прифати оставката на владата на премиерот Алихан Смајлов, соопшти прес-службата на казахстанскиот претседател.

Премиерските должности привремено ќе ги извршува поранешниот потпретседател Скљар Роман Васиљевиќ.

На членовите на владата им беше наредено да продолжат да ги извршуваат своите должности до изборот на новата влада, пренесува ТАСС.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK