Руски напад остави без струја над 100 илјади луѓе во Украина

Screenshot-2024-07-06-190830.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоради рускиот напад на енергетска централа во Украина денеска, 100.000 луѓе останаа без струја во северозападниот регион Суми.

Во тек е работа на обновување на снабдувањето со електрична енергија, објави националната компанија за дистрибуција на електрична енергија Укренерго, пренесе Би-би-си.

Преживеаните палестински затвореници тврдат дека Израелците прво…

Поради руските удари, дошло до итно исклучување на потрошувачите во регионот Суми и истоимениот град, кој граничи со Русија.

Засега нема информации за жртви или ранети, ниту за големината на материјалната штета.

Русија продолжува да ги таргетира енергетските капацитети низ Украина, често оставајќи ги потрошувачите без струја и вода за пиење.

За само три месеци Украина загуби девет гигавати производствен капацитет поради непријателски дејствија, објави Укренерго.

Ова е нешто повеќе од една третина од капацитетот што Украина го имаше пред почетокот на војната со Русија.

Полска го пренесува својот вишок електрична енергија во Украина за да и помогне да ја надмине кризата предизвикана од руските напади.

Во меѓувреме, украинската противвоздушна одбрана собори 24 од 27 беспилотни летала камикази од типот Шахед испратени од Русија во текот на изминатиот ден, објави командата на украинските воздухопловни сили.

Беспилотните летала беа пресретнати на повеќе области, вклучувајќи го и регионот Шуми, со употреба на електронско заглавување и противвоздушна одбрана, пренесува Танјуг.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK