–>

(Видео) Украински дрон погоди фабрика што изработува делови од ракетите „Искендер“ во Русија

Видео-Украински-дрон-погоди-фабрика-што-изработува-делови-од-ракетите.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Силна експлозија одекна во фабриката Кремниј Ел во Брјанск, западна Русија, објавија локалните медиуми.

Гувернерот на Брјанск, Александер Богомаз потврди дека фабриката била нападната со дрон камиказа.

Кремниј Ел е една од најголемите фабрики за микроелектроника во Русија, каде се произведуваат и делови за производство на рускиот оперативно-тактички балистички систем Искeндер.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK