–>

(Видео) Тропски циклон го погоди Бразил, десетици мртви

Видео-Тропски-циклон-го-погоди-Бразил-десетици-мртви.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Бројот на загинати во невремето придружено со силен дожд во јужен Бразил се искачи на 36, соопштија локалните власти, додека тропскиот циклон го зафати регионот и ги поплави домовите.

На видеото до кое дојде Ројтерс се гледа како брза вода ги поплавува улиците и потопува куќи во градот Мукум, во државата Рио Гранде до Сул. И блиските градови како Лаједо и Рока Салес беа сериозно погодени.

Дождот престана во вторник, но „Климатемпо“ прогнозира повеќе врнежи во среда и четврток пред врнежите да престанат до недела. Земјата се уште е во состојба на тревога од поплави.

Поплавите во Рио Гранде до Сул се само најновите природни катастрофи во Бразил. Повеќе од 50 луѓе загинаа оваа година во државата Сао Паоло, откако обилните дождови предизвикаа лизгање на земјиштето и поплави.

Градот Петрополис од колонијалната ера во близина на Рио де Жанеиро и државата Баија претрпеа слична катастрофа, како и Санта Катарина, соседна држава Рио Гранде до Сул.

Претседателот Лула да Силва рече дека разговарал со гувернерот на Рио Гранде до Сул, Едуардо Леите за да понуди целосна поддршка од федералната влада.

Лула испрати двајца министри да ги надгледуваат напорите за пребарување и спасување и рече дека и потпретседателот Гералдо Алкмин ќе биде „во подготвеност“ да отпатува во тешко погодената земја со околу 11 милиони луѓе.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK