–>

Макрон: Не може да има руско знаме на Олимписките игри во Париз

Макрон-Не-може-да-има-руско-знаме-на-Олимписките-игри.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Францускиот претседател Емануел Макрон смета дека „на Олимписките игри во Париз не може да има руско знаме“.

Русија „нема место во време кога врши воени злосторства“, рече претседателот во интервјуто за дневниот весник „Л’Екип“, објавено во средата навечер.

Прашан за можното присуство на руски спортисти на индивидуална основа, Макрон одговори: „Би сакал тоа да биде одлука на совеста на олимпискиот свет, не е земјата домаќин која треба да одлучи што треба да направи Меѓународниот олимписки комитет“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK