(Видео) Спејс Икс на Маск ја лансираше најмоќната ракета на светот, беше уништена пред крајот на летот

Screenshot-2024-03-14-203144.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРакетата Старшип на Спејс Икс, дизајнирана за евентуално испраќање астронаути на Месечината, заврши речиси цел пробен лет во вселената денес при својот трет обид, но беше уништена при нејзиното враќање на Земјата откако стигна подалеку од кога било досега.

За време на директен пренос на летот, коментаторите на Спејс Икс рекоа дека контролата на мисијата ја изгубила комуникацијата со вселенското летало за време на неговото повторно влегување во атмосферата со хиперсонична брзина.

Возилото се приближувало до планираното место за пад во Индискиот Океан околу еден час по лансирањето од Јужен Тексас.

Неколку минути подоцна, Спејс Икс потврди дека леталото е „изгубено“. Најверојатно изгорело или се распаднало при повторно влегување или паѓање во морето.

Од нејасни причини, Спејс Икс одлучи да прескокне една од примарните цели на пробниот лет – обидот повторно да се запали еден од моторите Раптор на Старшип додека лебди во ниска орбита. Ова се смета за клучно за идниот успех.

Сепак, исполнувањето на многу од планираните цели на летот претставува пресвртница во развојот на вселенско летало што е клучно за растечкиот сектор за лансирање на сателити на Спејс Икс, основан во 2002 година од Илон Маск, и лунарната програма на НАСА.

Шефот на НАСА, Бил Нелсон, му честиташе на Спејс Икс за, како што рече, „успешниот тест лет“.

Претседателката на Спејс Икс Гвин Шотвел на Икс објави дека тоа е „неверојатен ден“.

Двостепеното вселенско летало, кое се состои од брод за крстарење Старшип поставен на врвот на ракетниот носач Супер Хеви, полета од локацијата за лансирање во близина на Бока Чика на брегот на Мексиканскиот залив во Тексас.

Леталото далеку ги надмина двата претходни лета, кои беа прекинати со експлозии неколку минути по лансирањето.

Компанијата однапред призна дека постои голема веројатност нејзиниот последен лет да заврши со уништување на леталото пред крајот на мисијата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK