–>

(Видео) Портпаролот на ИДФ: Подготвени сме за инвазија

Видео-Портпаролот-на-ИДФ-Подготвени-сме-за-инвазија.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо доцна вечерното интервју за Си-ен-ен, портпаролот на ИДФ Џонатан Конрикус беше прашан да коментира за тоа колку брзо може да започне копнената офанзива.

„ИДФ е распоредена долж Појасот Газа. Резервите се подготвени, опремени и во готовност“, рече тој. Но, не сакаше да се најави кога ќе почнат активностите.

„Копнената активност е една од опциите, една од алатките со кои располагаме“, додаде тој.

Претходно вчера израелскиот министер за одбрана Јоав Галант ги посети израелските војници стационирани на границата со Газа и им порача дека наскоро ќе ја видат територијата „од внатре“.

„Ќе дојде редот“, рече Галант. Набргу потоа, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху објави видео на кое е опкружен со војници и ветува победа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK