–>

Објавени последните бројки за загинати и ранети во Израел и Газа

Објавени-последните-бројки-за-загинати-и-ранети-во-Израел-и.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМинистерството за здравство на Газа, управувано од Хамас, соопшти дека од почетокот на војната во Газа биле убиени 3.785 луѓе, главно жени, деца и постари лица. Речиси 12.500 се повредени, а се верува дека уште 1.300 луѓе се затрупани под урнатините, соопштија властите.

Ова вклучува 477 луѓе кои, наводно, настрадале во експлозијата во болницата. Оваа бројка ја оспоруваат американските разузнавачки служби, кои проценуваат дека жртвата е меѓу 100 и 300.

Повеќе од 1.400 луѓе во Израел загинаа, главно цивили, убиени за време на смртоносниот упад на Хамас. Уште 203 лица се киднапирани, а меѓу 100 и 200 се водат како исчезнати, соопшти ИДФ.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK