(Видео) Погодено складиште за нафта во Русија, избувна голем пожар

Видео-Погодено-складиште-за-нафта-во-Русија-избувна-голем-пожар.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСистемите за електронско војување на руското Министерство за одбрана попречиле украинско беспилотно летало во областа Брјанск, но муницијата паднала на резервоар за складирање нафта и предизвика пожар, изјави регионалниот гувернер Александар Богомаз.

„Украинските терористи се обиделе да нападнат објекти во градот Клинци, користејќи беспилотно летало. Беспилотното летало со фиксни крила било попречено од системите за електронско војување на руското Министерство за одбрана. Меѓутоа, муницијата паднала врз складиштето за нафта Клинци за време на уништување на воздушната цел“, напиша Богомаз на својот канал на Телеграм.

„Според прелиминарните извештаи, нема жртви, но се запалиле резервоари со нафта“, додаде тој.

Екипи на руското Министерство за вонредни ситуации излегле на локацијата и работат на санирање на штетите, јавува руската државна новинска агенција Тасс.

Инаку, руското Министерство за одбрана претходно објави дека украинскиот дрон бил уништен над регионот околу 6:40 часот по московско време. На социјалните мрежи се појавија серија видеа на кои се гледа пламен и густ чад на погодената локација.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK