Северна Кореја објави дека тестирала подводен нуклеарен дрон

Северна-Кореја-објави-дека-тестирала-подводен-нуклеарен-дрон.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСеверна Кореја соопшти дека тестирала подводен дрон на нуклеарен погон во источните води како одговор на овонеделната заедничка поморска вежба меѓу Јужна Кореја, САД и Јапонија. Северна Кореја тврди дека Јужна Кореја и нејзините сојузници ги зголемуваат тензиите во регионот.

Наводниот нуклеарен тест на беспилотно летало се случи неколку дена откако севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун рече дека ќе се откаже од долгогодишната цел на неговата земја за мирно обединување со Јужна Кореја и дека неговата земја ќе го преработи уставот за да ја дефинира Јужна Кореја како нејзин најголем противник, пишува Си-би-ес.

Тензиите на Корејскиот полуостров се на највисоката точка во последните години, бидејќи Ким ги ескалира демонстрациите на оружје и се заканува со нуклеарен конфликт, а САД и нивните азиски сојузници одговорија со засилување на нивните заеднички воени вежби. Тестот на системот „Хаил-5-23“, како што Северна Кореја ги нарече своите подводни беспилотни летала способни за нуклеарен напад, беше спроведено од Министерството за одбрана во водите крај нејзиниот источен брег, се вели во извештајот, но не се наведува датум.

„Тоа не е нуклеарен дрон, туку подводно самоексплодирачко беспилотно летало“, рече воениот аналитичар Шин Џонг-ву од Корејскиот форум за одбрана и безбедност со седиште во Сеул.

Војската на Северна Кореја соопшти дека го извршила тестот во источните води како одговор на поморските вежби на САД, Јужна Кореја и Јапонија, кои завршија во средата во водите јужно од островот Џеџу.

„Ќе се соочиме со непријателот со подводно нуклеарно оружје. Ќе продолжиме да ги одвраќаме непријателските воени маневри на САД и нивните сојузници.

Силно ги осудуваме САД и нивните сојузници за загрозување на безбедноста на Северна Кореја од почетокот на годината. Ги предупредуваме на катастрофални последици доколку продолжат со своите активности“, соопшти севернокорејското министерство за одбрана.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK