–>

(Видео) По разорниот земјотрес: сина светлина над небото на Мароко

Видео-По-разорниот-земјотрес-сина-светлина-над-небото-на-Мароко.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Безбедносните камери во југозападниот марокански град Агадир снимија сина светлина на небото три минути пред разорниот земјотрес со јачина од 6,8 степени да ја погоди земјата.

На социјалните мрежи се шират снимки кои го покажуваат самиот момент на земјотресот. Сината светлина е видлива и на тие снимки.

Земјотресот во Мароко досега однесе повеќе од 2.800 животи, а 2.500 се повредени.

Иако е плодна почва за теоретичарите на заговор, тоа е природен феномен, пишуваат медиумите. „National Geographi“ пишуваше за овој феномен пред неколку години, нудејќи научни одговори за него.

Кога земјотрес со јачина од 8,1 степени според Рихтеровата скала го погоди Мексико во 2017 година, на социјалните мрежи се појавија морничави слики од зелени и сини светла на небото. Таканаречените светла за земјотреси во Мексико беа уште еден мистериозен пример на феномен што ги збунуваше експертите стотици години.

Како топчести молњи, светлата за земјотреси се релативно ретки и на научниците им е тешко да објаснат што точно се тие. Работата ја комплицира тоа што не сите случаи изгледаат исто, што предизвикува објаснувања кои се движат од едноставни молњи до НЛО и феномени од светот.

„Светлините можат да добијат многу различни форми и бои“, изјави Фридеман Фројнд, професор по физика на Државниот универзитет во Сан Хозе и истражувач во истражувачкиот центар Ејмс на НАСА, во интервју за „National Geographic“ во 2014 година.

Фројнд и неговите колеги проучувале 65 извештаи за такви светла кои датираат од 1600 година, објавувајќи ги нивните наоди во 2014 година во списанието „Seismological Research Letters“.

На пример, на 12 ноември 1988 година, луѓето пријавиле пурпурно-розова топка од светлина долж црквата Св. Лоренс во Квебек, 11 дена пред силниот земјотрес. Во Писко, Перу, светлата се појавија во форма на силни блесоци кои го осветлија небото, снимени од безбедносните камери пред земјотресот со јачина од 8 степени во 2007 година. Дури и пред земјотресот во 2009 година во Аквила, Италија, беше забележана мала светлина како трепери над камените улици.

Геолошкиот институт на САД е внимателен околу тоа дали постојат светла за земјотреси или EQL. „Геофизичарите се разликуваат за степенот до кој поединечните извештаи за необични светла во моментот и во близина на епицентарот на земјотресот всушност претставуваат EQL“, вели институтот на својата веб-страница: „Некои се сомневаат дека секој поединечен извештај претставува цврст доказ за EQL, додека други мислат дека барем некои извештаи убедливо се совпаѓаат со EQL“.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK