(Видео) Објавена снимка од местото на падот на хеликоптерот во кој се наоѓаше иранскиот претседател

nesrekja-iranski-pretsedatel.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСе претпоставува дека иранскиот претседател и министерот за надворешни работи се мртви откако иранските државни медиуми објавија дека не се пронајдени преживеани на местото на падот на соборениот хеликоптер со двајца мажи и уште седум други.

Високи функционери во соборениот хеликоптер беа иранскиот претседател Ебрахим Раиси и министерот за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан.

Снимката со дрон од остатоците што ги направи Црвената полумесечина и ги објавија владините агенции, го покажа местото на несреќата на стрмна, пошумена падина, со малку делови од хеликоптерот, освен сино-белата опашка.

Се уште нема официјално соопштение за нивната смрт.

Новинската агенција Ројтерс, исто така, цитираше неименуван ирански функционер дека се стравува дека сите патници се мртви.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK