(Видео) Нова серија напади на САД и Велика Британија врз Јемен, погодени се складишта на Хутите

Видео-Нова-серија-напади-на-САД-и-Велика-Британија-врз.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСоединетите Американски Држави и Велика Британија извршија напади врз 36 цели во Јемен.

Нападите ги погодија затрупаните складишта за оружје на Хутите, ракетните системи и лансери што ги користеа Хутите за напади врз бродови во Црвеното Море и беа насочени кон 13 локации низ целата земја, соопшти Пентагон.

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин рече дека нападите имале поддршка и од Австралија, Бахреин, Канада, Данска, Холандија и Нов Зеланд.

„Оваа колективна акција испраќа јасна порака до Хутите дека тие ќе продолжат да трпат понатамошни последици доколку не ги прекинат нивните нелегални напади врз меѓународните бродови и поморските бродови“, се вели во соопштението на Остин.

Во петокот, 2 февруари, Соединетите Американски Држави извршија напади во Ирак и Сирија на повеќе од 85 цели поврзани со иранскиот корпус на гардата на исламската револуција и милициите што ги поддржува, при што наводно загинале речиси 40 луѓе.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK