„Нападите нема да го сменат нашиот став“ – Хутите реагираат на серијата воздушни напади од САД и Велика Британија

„Нападите-нема-да-го-сменат-нашиот-став-–-Хутите-реагираат.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKХутите рекоа дека нема да бидат спречени од Обединетото Кралство и САД откако земјите започнаа круг заеднички воздушни напади врз капацитетите на групата во Јемен.

Минатата ноќ, САД и Обединетото Кралство користеа прецизно наведувани бомби за да погодат голем број цели на Хутите како одговор на континуираните напади врз бродовите во Црвеното Море.

Хутите, кои ги контролираат најнаселените делови на Јемен, велат дека нивните напади се во знак на солидарност со Палестинците додека Израел ја напаѓа Газа.

Но, САД и нивните сојузници ги карактеризираат како недискриминирачки и опасни за глобалната трговија.

Воениот портпарол на Хутите, Јахја Сареа, во изјава посочи дека интервенцијата на групата во Црвеното Море ќе продолжи.

„Овие напади нема да не одвратат од нашиот етички, верски и хуманитарен став за поддршка на отпорниот палестински народ во Појасот Газа“, рече Сареа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK