(Видео) Нов напад на мечка во Словачка, две лица се повредени

mecka-napad-slovacka.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKДве лица завршија во болница откако беа нападнати од мечка во словачкиот град Липтовски Микулас. Властите соопштија дека 49-годишна жена се здобила со повреда на рамото, а 72-годишен маж се лекува поради расекотина на главата. Локалните медиуми јавуваат дека полицијата ја избркала мечката надвор од градот во шумата. На социјалните мрежи се појавија снимки на кои се гледа како мечка трча по патот. Ова е втор ваков напад на територијата на Словачка за само неколку дена, пишува Би-би-си.

Во петокот 31-годишна жена од Белорусија починала откако била нападната од мечка на северот на Словачка. Словачката планинска спасувачка служба соопшти дека телото на жената било извлечено од шума во планините Ниски Татри во петокот навечер.

Жена се шетала со маж кога на нив налетала мечка. Според зборовите на мажот, тој и жената избегале во различни правци. Областа има густа шума и стрмни клисури. Не е познато дали жената починала од падот или била убиена од мечка.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK