(Видео) Израелската армија нападна болница во Газа

napad-gaza.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраелските сили извршија напад врз болницата Ал-Шифа во Газа во текот на ноќта, пристигнуваат извештаите за силни пукотници и тенковски активности, јавува Би-би-си.

Портпаролот на израелските одбранбени сили рече дека ИДФ спроведува „операција со голема прецизност во ограничените области“ на болницата.

ИДФ соопшти дека „високите терористи на Хамас се прегрупирале“ во болницата и ја користат за да извршат напади.

Извештаите на очевидци опишуваат состојба на паника во областа околу болницата.

Во снимен разговор со неговиот брат објавен на група „Ватсап“, еден маж рече дека тие биле опкружени со тенкови.

„Се криеме во шаторот. Слушаме пукотници во близина на комплексот“, рече тој.

На снимките објавени на социјалните мрежи се слушаат пукотници околу болницата. Сведок од болницата, Мухамед Ал-Саид, рече: „Има мртви и ранети во болницата, а војниците уапсија неколку млади луѓе. Ситуацијата овде е катастрофална“.

ИДФ не објави дека планира да започне нова операција во близина на Ал-Шифа.

Израелската војска соопшти дека нејзините војници извршиле операција во болничкиот комплекс Шифа во Газа, во операција за која палестинските здравствени власти велат дека предизвикала повеќе жртви и голем пожар во една од зградите.

Војската соопшти дека војниците спроведувале „прецизна операција“ и биле пукано врз нив додека влегле во комплексот. Војниците, како што наведоа, одговориле со оган и продолжиле да дејствуваат во реонот на болницата.

Во соопштението на армијата се вели дека операцијата била заснована на разузнавачки информации кои укажуваат дека болницата ја користеле високи лидери на Хамас.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK