(Видео) Нов гаф на Бајден: спомена непостоечка земја

Бајден-нема-да-се-соочи-со-кривична-пријава-обвинителот-Тој.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАмериканскиот претседател Џо Бајден и се заблагодари на „Чехословачка“ за поддршката што и ја дава на Украина во борбата против Русија.

81-годишниот Бајден направи гаф за време на разговорот со чешкиот премиер во Овалната соба.

„Чешката Република“, веднаш се корегираше Бајден но направи уште еден гаф, бидејќи земјата од 2016 година се нарекува само „Чешка“ и Прага инсистира на тоа име.

Новиот гаф се случи во време кога анкетите редовно покажуваат широко распространета двопартиска загриженост меѓу гласачите за менталната подготвеност на Бајден за втор четиригодишен мандат.

Истражувањето објавено минатиот месец од „Њујорк Тајмс“ покажа дека 73 отсто од регистрираните гласачи веруваат дека Бајден е премногу стар за да биде претседател, додека само 42 отсто го кажале истото за поранешниот претседател Доналд Трамп (77), кој бара реванш против Бајден во ноември.

Бајден е веќе најстариот американски претседател досега и би имал 86 години доколку го заврши целиот негов втор мандат.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK