Бебе било прогласено за мртво, а се разбудило за време на погребот во Парагвај

Screenshot-2024-04-16-191615.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБебето, кое беше прогласено за мртво кратко време по раѓањето, беше вратено во болница откако покажа витални знаци за време на нејзиниот сопствен погреб во Алто Парана, Парагвај, на границата со Аргентина и Бразил.

Девојчето било родено предвреме во петокот околу пладне со царски рез, откако нејзината 21-годишна мајка имала компликации во седмиот месец од бременоста.

Родителите на девојчето веќе изгубиле едно бебе, пишува парагвајскиот портал „Ултима ора“. Бебето било прогласено за мртво и предадено на семејството, заедно со изводот на починатите.

На бдеењето биле членовите на семејството, а непосредно пред да заминат на гробиштата, вујкото забележал дека бебето мрда со главата и ги известил присутните.

Девојчето почнало да покажува витални знаци 30 минути пред погребот и семејството ја вратило во болница, каде што била примена во инкубаторот, а потоа префрлена на интензивна нега.

Директорот на регионалната болница Сиудад дел Есте, Федерико Шродел, не исклучи дека се работи за каталепсија, патолошка состојба која во психијатријата често се нарекува „восочна флексибилност“.

„Поради предвремено породување тоа може да се случи, пациентот практично останува без витални знаци“, додаде специјалистот и појасни дека на секои пет милиони раѓања може да има по еден случај од овој тип.

Шефот на судска медицина на Министерството за јавно здравје во Парагвај, Пабло Лемир, објасни дека е можно да се работи за каталепсија, иако сè уште не се знае точно кој е феноменот што ја генерира оваа состојба во која телото ги има сите знаци на очигледна смрт.

„Нема отчукување на срцето или дишење, телото е неподвижно и без знаци на живот. Ова е вообичаено во некои случаи на шизофренија, Паркинсонова болест или злоупотреба на супстанции“, посочи тој.

Бебињата може да развијат состојба наречена BRUE (абнормално дишење кај новороденчињата), што може да предизвика знаци слични на привидна смрт.

Девојчето почнало да покажува витални знаци 30 минути пред погребот и семејството ја вратило во болница, каде што била примена во инкубаторот, а потоа префрлена на интензивна нега. Од друга страна, роднините веруваат во божјо дело и уверуваат дека девојчето ќе се вика Милагрос де Хесус и покрај неизвесните прогнози.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK