(Видео) На протестите во Кенија полусестрата на Обама меѓу демонстрантите погодени со солзавец

vvv.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКениската активистка Аума Обама, полусестра на поранешниот американски претседател Барак Обама, била меѓу демонстрантите кои беа погодени со солзавец пред зградата на парламентот во Најроби.

Според странските медиуми, покрај солзавец, полицијата пукала и врз демонстрантите кои се обиделе да упаднат во зградата на парламентот, а се јавува и дека загинале најмалку десет демонстранти. Десетици луѓе беа повредени, а делови од зградата на парламентот беа опожарени додека пратениците го гласаа законот за зголемување на даноците.

Законот сè уште треба да го одобри претседателот Вилијам Руто.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK