–>

(Видео) МО на Русија: Дрон удри во зграда во изградба во Москва, а други два беа соборени

6.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Беспилотно летало удри во зграда во изградба во московскиот деловен кварт, а други две биле соборени од руската противвоздушна одбрана во близина на главниот град.

Пред зори силна експлозија одекна во центарот на Москва, на само 5 километри од Кремљ.

„Малку по 3 часот се слушна силна експлозија, а потоа се виде како дим од правец на тие згради во центарот“, велат очевидци.

Дронот удрил во висина на 10-тиот кат.

Руското Министерство за одбрана тврди дека дронот изгубил контрола и удрил во објектот.

„Во текот на ноќта силите за противвоздушна одбрана спречија уште еден обид на режимот во Киев да изврши терористички напад со три беспилотни авиони од типот на авиони врз градот Москва“, соопшти Министерството, нагласувајќи дека нема жртви.

Во текот на ноќта, летовите беа прекинати на бројни аеродроми, но авиосообраќајот, наводно, утрово повторно функционира нормално.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK