(Видео) Маж по пет дена е спасен од урнатините на зграда во Јужна Африка

9dd58f55-b403-4e7c-80b8-27ed4a7f5d41-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМаж е спасен од урнатините пет дена по уривањето на зграда во Јужна Африка, а премиерот на Западен Кејп, Алан Винд, го опиша настанот како чудо.

Во понеделникот се урна петкатна зграда во градот Џорџ, источно од Кејптаун.

Во официјалното соопштение се наведува дека таму во моментот имало 81 лице и дека досега е потврдена смртта на 13 лица, а 39 се’ уште се водат за исчезнати. Во објава на „Икс“ денес, Винд напиша дека преживеан маж е успешно извлечен од урнатините по 116 часа.

За да се обидат да стигнат до сите жртви кои останале заробени во урнатините, спасувачите користеле кранови, дупчалки и свои раце за да се обидат да ги спасат.

Спасувачките операции продолжуваат.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK