(Видео) Маж нападна политичар и полицаец со нож во Германија

3896493_screenshot-16_ls.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНеколку лица се повредени во напад со нож за време на мал митинг на политичката група БПЕ во Манхајм, Германија.

Нападот е снимен во живо утрово, а на него се гледа како напаѓачот соборува човек на земја додека го прободува со сечилото.

Нападот се случи за време на мал митинг на политичката група БПЕ, која има антиисламски ставови.

Случајни минувачи притрчале да му помогнат на нападнатиот човек. Неколку моменти подоцна напаѓачот го прободел мажот во главата.

Неколку случајни минувачи притрчале да и помогнат на жртвата и биле видени како го грабнуваат и го повлекуваат напаѓачот, кој останал на подот, подалеку од човекот.

Сепак напаѓачот успеал да се ослободи и да продолжи со нападот. По повеќекратните убоди, полицајците успеале да го совладаат напаѓачот и да го соборат на подот.

Повредениот полицаец бил виден како ја држи крвавата глава додека се оддалечувал од областа.

Состојбата на напаѓачот не е потврдена.

По нападот, лекарите биле забележани на местото на настанот а околу местото беше поставен полициски кордон.

Полицијата не потврди колку лица се избодени со нож во нападот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK